Planinarski izleti za vikend 11.11. i 12.11.2023!

12.11. Smiljan (memorijalni centar i rodna kuća N. Tesle) – Krčmar (773m) i Oštra (796 m)
Vodič: Darko Popović
Polazak: autobusom u 6,30 h sa Trga bana Jelačića
Vrijeme hodanja: cca 3 h hoda.
Težina: kondicijski K1 – lagano. Manje od 5 sati hodanja; tehnički – T1- T1- nezahtjevno. Hodanje bez upotrebe ruku i pomagala.
Oprema: uobičajna, prilagođena vremenskim uvjetima, toplije se obući.
Osobni dokument, pl.iskaznica ovjerena za tekuću godinu.
Udio u trošku prijevoza: 18€
Otkazivanje prijave u posljednjih 48h ima za posljedicu podmirenje cijene prijevoza (ako se ne nađe zamjena).
Krčmar (773 m) je šumovito brdo iznad Smiljana s kojeg se pružaju prekrasni vidici na cijelu Liku, gospićku Oštru te na velebitske vrhove. Do vrha vodi strma makadamska cesta uređena kao križni put. Na samom vrhu Nalazi se 7 metarski drveni križ. Do vrha od Smiljana trebati će nam 45 min. hoda. Krčmar je kontrolna točka HPO i obilaznice Lički Gorski biseri.
U rodnoj kući N. Tesle izgrađen je muzej koji je otvoren do 14 h (zimsko radno vrijeme), a u blizini kuće je i Memorijalni centar s nekim Teslinim izumima.
Oštra – je vrh (796 m) I kratka gorska kosa u blizini Gospića. Za 45 min. od zaseoka Podoštra dolazi se nav rh Oštra. Staza koja void do vrha naziva se Palatinova staza. Na vrhu je razrušeni vidikovac I telekomunikacijski object. S vrha se pruža prekrasan pogled na grad Gospić I okolna mjesta, Ličko sredogorje, Zir te splet vrhova južnog Velebita. Oštra je kontrolna točka obilaznice Lički Gorski biseri.

12.11. Sv. Lucija (Oprtalj) – Istarska pustinja – Čepić (381 m)
Trajanje: oko 5 sati hoda
Nakon okupljanja na Delti, a potom s vodičem u mjestu Sveta Lucija kraj Oprtlja krećemo prema mjestu Sveti Ivan i dalje kroz polja i šumarke do slapa i ponora Butori. U ponor utječe rječica čija voda prvo čini slap, potom jezero, a zatim se voda gubi pod zemljom. Do sada je podzemni hodnik ispitan u dužini od 500 m te u dubini od 230 m. Nastavit ćemo dalje cestom i šumom do ‘Istarske pustinje’ u blizini naselja Šterna, koju čine “dine” od lapora ili tašela, kako se u Istri često naziva tu sitnozrnatu sedimentnu stijenu. Iako u Istri, naročito u njenom središnjem i sjevernom dijelu, često nailazimo na ovakve dijelove krajolika, ovdje je riječ o jedinstvenoj koncentraciji ovakvih oblika na prilično velikoj površini. Po izlasku iz ‘pustinje’ stižemo do jedne od najimpresivnijih crkava u ovom kraju, do crkve sv. Marije od Snijega iz 1492. godine. Na pročelju velike, trobrodne crkve je zvonik visok 15 metara, njezina unutrašnjost skriva ploču s glagoljskim natpisom iz 1588. godine. Nastavit ćemo prema slikovitom naselju Čepić gdje je i najviša točka naše staze (381 m). Naselje se nalazi ponad slikovite krške doline, Čepićke vale. Na ulazu u dolinu, nalaze se prirodne stijene na kojima je uređeno nekoliko smjerova za penjanje većinom lakših i pogodnih za početnike. S ovog ulaza lijep je pogled na veliku plodnu dolinu, bogatu florom i faunom, te trima izvorima pitke vode – Studenac, Brist, i Velika. Kroz zelenu šumu i livade prolazimo i selo Hrastići te se lokalnim putem vraćamo na mjesto polaska u Svetu Luciju. Po raspoloženju i prethodnoj najavi, u Oprtlju odlazimo na kuhanu okrijepu u konobi Oprtalj.
Povratak: u popodnevnim satima
Cijena: 9 € trošak za gorivo + tunelarina
Prijave: u tajništvu Društva do 07.11.2023.
Oprema: Standardna planinarska oprema.
Napomena: Prilikom prijave naznačite da li ste vozač, te najavite želite li nakon izleta kuhano jelo u konobi Oprtalj.
Vodiči: Iva Reisz
11.11. Martinje – Istra
Polazak: 08:00 sati, Jelačićev trg
Predviđeno trajanje hodanja:
Jedinstvena grupa, 3-4 sata hodanja
Opis puta:
Rekreativno pješačenje putevima Muškata momjanskog kraja
Dužina staze cca 7 km.
Staza: Momjan – Tenuta Tre terre 3km (stanka: zalogajčići uz Muškat momjanski) – Brešani – Smilovići – Sv. Mauro 5,5 km (stanka: Agroturizam San Mauro-Vinarija Sinković, zalogajčići uz Muškat momjanski) – Momjan
Kotizacija 10.00 € (uključen ručak)
Okrijepa na stazi, ručak i zabava osigurani.
Udio-prilog u cijeni prijevoza: 20,00 € (prijevoz)
Kotizacija: 10.00 € (uključen ručak)
Prijave putem Google obrasca: https://forms.gle/Z7WLidikVgq37Jwm8
Informacije o izletu kod vodiča na tel.: 098/ 935 8152 (Anita)
Vodič: Anita Bistričić
11.11. Braščine – Martinovo Selo – Lokva
Polazak s Braščina u 9:00 sati s okretišta autobusne linije br. 4.
(Polazak s Fiumare prema Braščinama u 8:25 ili u 8:45 sati).
Povratak po dogovoru u poslijepodnevnim satima.
Staza je malo zahtjevna.
Vodiči: Jovo Pantoš, Željko Kokotović, Marko Baković i Mićo Pantoš
11.11-12.11. Martinje u Požegi
POLAZAK: 6,30 polazak ispred prostorija društva osobnim autima
VODIČI: Vanja i Damir
TEŽINA STAZE: Lagano
NAČIN PRIJEVOZA: Automobilima
UDIO U CIJENI: Noćenje u domu 12 EUR, trošak prijevoza u dogovoru sa vozačem ( oko 35,00 eur na bazi 4 osobe u autu )
Rok za prijavu i uplatu: 8.11.2023.
1.dan
6,30 polazak ispred prostorija društva osobnim autima prema Požegi
10,00 predviđeno vrijeme dolaska u Požegu
Na šetališnoj zoni sa početkom u 10.00 sati organiziran je program pod nazivom “Martinje i okusi jeseni” gdje će biti postavljeni prigodni štandovi za kušanje vina i hrane, a sve u organizaciji Turističke zajednice Požege i Udruge vinogradara, vinara i voćara.
Obred krštenja mošta biti će organiziran u 11,00 sati uz vinskog kardinala Vladu Bauera i vinskog kuma.
Popodne odlazimo do planinarskog doma Lapjak gdje noćimo.
Sami pripremamo večeru – roštilj
2.dan
9,00 polazak planinarskom stazom kroz Park prirode Papuk prema Planinarskom domu Jankovac gdje u njihovom restoranu možemo ručati ( po dogovoru )
Vrijeme hodanja 3 sata
Do oba doma vode i asfaltirane ceste.
OPREMA: Osobna planinarska oprema prilagođena godišnjem dobu i planini. Planinarske cipele, štapovi, odjeća prema prognozi, zaštita od sunca, dovoljno tekućine, hrana iz ruksaka.
12.11. Vrhovi Bakarskog kraja
Ažurirano 8. studenoga 2023. — 19:10