Planinarski izleti za vikend 19.08. i 20.08.2023!

19.08. Rokovski zalazak sonca “Obruč 2023”
Okupljanje ispred Vatrogasnog doma Klana od 14 sati na dalje.
Prva grupa – starta u 15:30 sati – rutom Klana-Studena-Rimski zid-Obruč, 3,5-4 sata hoda, visinska razlika cca 800 m (za one u dobroj kondiciji), povratak preko Trstenika – osigurati vlastiti prijevoz iz Trstenika u Klanu (dogovor sa sudinicima 2. grupe)
Druga grupa – starta u 17 sati (individualno i prije) – upućuje se vozilima preko Gumanca do visoravni Trstenik udaljenoj 15-ak km od Klane; u 17:45 sati otpočinje uspon sa stražnje strane u trajanju od 1,5 do 2 sata laganog hoda (najmanje zahtjevno)
Očekivani dolazak na vrh Obruča za sve grupe oko 20 sati; zalazak sunca u 20:30.
Slijedi noćni silazak u Trstenik i povratak u Klanu.
Druženje na tradicionalnoj fešti Rokova va Klani.
Startnina 3 eura, djeca i mladi do 18 godina ne plaćaju.
Osigurano je jelo i piće za sve sudionike pohoda.
Pohod se održava bez obzira na vremenske prilike.
Preporuka ponijeti svjetiljku.
Poželjna najava dolaska.
Kontakt: FB PD Pliš
Mob. 098/460471 ; 092/1338812

20.08. Srednji Velebit – Laktin vrh i Lisac
Trajanje: oko 6 sati hoda
Laktin vrh (1504 mnv) i Lisac (1449 mnv) istaknuti su i rjeđe posjećivani vrhovi u središnjem dijelu srednjeg Velebita. Oba su vrha fantastični vidikovci, ali i idealna odredišta za vruće ljetne dane jer staze do njih vode kroz duboku hladovinu stoljetnih velebitskih šuma. Od planinarske kuće Kugina kuća penjemo se prvo ugodnim putem na Laktin vrh (KT HPO) s kojega se odlično vide Dabarski kukovi (posebno Bačić kuk) i lička strana Velebita. Nakon zasluženog odmora i okrepe, vraćamo se do polazišta odakle nastavljamo strmijim, ali kraćim usponom na još jedan skriveni lički gorski biser – vrh Lisac. S Lisca puca impresivan pogled na more, okolne velebitske vrhove i nepregledna šumska prostranstva duž čitavog obzora. Spustom natrag do Kugine kuće završavamo izlet i vraćamo se u Rijeku.
Cijena: 13 € (vozaču)
Prijave: u tajništvu Društva do 15.08.2023.
Oprema: Standardna planinarska oprema prilagođena vremenskim uvjetima, hrana i dovoljno vode za ljetne uvjete, krema za sunčanje, šešir, važeća planinarska iskaznica.
Napomena: Kod prijave obavezno napomenite idete li na izlet vlastitim automobilom kako bi organizirali prijevoz članovima bez auta
Vodiči: Žarko Fištrek, Filip Kardum (+385 92 405 67 54)
20.08. Tofana di Mezzo, Tofana di Dentro
05:00 sati s Jelačićevog trga
Predviđeno trajanje hodanja: Grupa A: 6-7 sati zahtjevno
Grupa B: 5 sati srednje teško
Opis puta: Grupa A: feratom Formenton koja spaja Tofanu di Dentro (3238 m) s Tofanom di Mezzo (3244 m). Ferata se nalazi iznad 3000 m nadmorske visine u veličanstvenom ambijentu Dolomita. Uspon na Cima Formenton (2830 m). Dio se ide žičarom!
Grupa B: žičara Col Druscie-Capanna Ra Valles (2475 m)–Bar Cima Tofana (3244 m)
Razgled i kratki uspon do vrha Tofana di mezzo.
Spust žičarom do Capanna Ra Valles i hodanje stazom Sentiero G. Ramelli do Cima Giully.
Spust žičarom do Col Druscoe i šetnja Astro Ringom.
Grupa C: Col Druscoe i šetnja Astro Ringom
Udio-prilog u cijeni prijevoza: 40,00 € (prijevoz)
24,00 € (žičara); povratna: Col Druscie-Ra Valles/Cima Tofana
Prijave i informacije:Informacije i prijave za izlet kod vodiča na tel. 098/9358152 (Anita)
Vodič: Anita, Danilo i Jadranka
Napomena: Obavezno ponesite važeću planinarsku iskaznicu s plaćenom članarinom.
Grupa A: obavezan ferata set, kaciga i alp. pojas.
Ažurirano 17. kolovoza 2023. — 14:13