Planinarski izleti za vikend 08.07. i 09.07.2023!

09.07. Vrh Samarskih stijena – Vrh Bijelih stijena (Vihoraškim putem)
Trajanje: sedam (7) sati hoda
Usred šumovite Velike Kapele uzdižu se nevjerojatni bijeli tornjevi rezervata Bijele i Samarske stijene.
Samarske stijene – vrh 1302 m
Vrh Samarskih stijena nalazi se u zapadnoj skupini Samarskih stijena. To je kamenita glavica koja izviruje iz šume. Označen je natpisom imena i nadmorske visine na kamenu, u koji je ugrađen i žig. Tu je i metalna kutija s upisnom knjigom.
Vihoraški put
Vihoraški put spada u jednu od najljepših planinarskih staza u Hrvatskoj, jedan od najatraktivnijim putova kroz krš Gorskog Kotara, zahtjevan ali zanimljiv. Nema penjanja (osim malo u Ljusci), niti velikih strmina i provalija, ali put vodi s kamena na kamen.
Bijele stijene – vrh 1335 m
Vrh je golema stijena okomitih strana. Vrh je označen natpisom imena i nadmorske visine na kamenu, u koji je ugrađen i žig. Tu je i metalna kutija s upisnom knjigom. Sa vrha Bijelih stijena pogled na Samarske stijene, Klek, Bjelolasicu…
Bijele i Samarske stijene su zaštićene kao strogi prirodni rezervat, a proglašene su strogim rezervatom 24. siječnja 1985. Iz Rijeke dolazimo do Mrkoplja starom cestom preko Gornjeg Jelenja, odlazimo do Tuka i preko Matić poljane nastavljamo makadamom do 13-og km ceste Mrkopalj- Jasenak. Tu vršimo prebacivanje automobila.
Ovdje počinje planinarenje prema vrhu Samarskih stijena.
Trasa
13 km – vrh Samarskih stijena – Vihoraški put, Ljuska – Planinarska kuća Bijele stijene – vrh Bijelih stijena – Klanac kostura – Begova staza (tjesnac Velika vrata)
Cijena: prijevoz 8 € (vozaču)
Prijave: u tajništvu Društva do 04.07.2023.
Oprema: Standardna planinarska oprema prilagođena promjenjivim vremenskim uvjetima, zaštita od kiše.
Napomena: Kod prijave napomenite uzimate li auto, zbog organizacije prijevoza. Uzmite sa sobom u ruksaku hranu i dovoljno tekućine
Vodiči: Tonček Kezele (+385 91 112 05 25)

08.07. Pohod Snežnik (Slovenija) – Snježnik
Točno je 48. godina od uspostave planinarske staze “Put prijateljstva” Snežnik-Snježnik.
Broj prijava je ograničen na 15 planinara zbog smještaja.
Program pohoda
07.07. okupljanje na Jelačić trgu u 18:00 sati za prvih 8 prijavljenih, ostali u vlastitom prijevozu najkasnije do 19:30 sati ispred doma na Sviščakima (SLO), kada organizirana grupa kreće prema vrhu Snežnik, gdje je osigurano noćenje.
varijanta 1: cijena noćenja 10 eura po osobi
varijanta 2: cijena noćenja + večera + doručak 25 eura po osobi
Kod prijave navesti opciju 1 ili 2.
08.07. nakon doručka krećemo, rano u 5:00 sati na pohod.
Na Klanskoj polici, logistika PD “Snežnik” s osvježenjem.
Druga logistika na Javornici u organizaciji HPD “Platak” s osvježenjem, prije uspona prema vrhu Gušlica-Međuvrhi-Snježnik.
Ukupno vrijeme hoda previđa se 10-11 sati, odnosno dolazak u Mali dom Sušak najkasnije do 17:00 sati, kada će biti svečana podjela priznanja pohodnicima uz prigodne pozdravne govore.
Zabava uz živu muziku PS “Bazovica”.
Za ostale prisutne goste na Platku, koji se okupljaju ispred Malog doma u 10:00 sati započinje organizirano s vodičem planinarska tura dom Sušak-Gušlica-Međuvrhi-Snježnik-dom Sušak u trajanju 4-5 sati.
Predviđeni dolazak ispred doma u 15:30 sati.
Nakon završetka svečanosti, HPD “Platak” organizira prijevoz do Ilirske Bistrice (Sviščaki) po automobile pohodnika.
09.07. Gartnerkofel 2195 m, Karnijske Alpe
05:00 sati s Jelačićevog trga
Predviđeno trajanje hodanja: Grupa A: 7 sati
Grupa B: 5 sati, visinska razlika cca 700 m/nv
Težina staze grupe A: Ferata Daumling, Težina: B/C, trajanje ferate; 1 sat, visinska razlika: 150 m
Opis puta: Grupa A: Planinarenje uz prekrasan pogled na Karnijske i Julijske Alpe, začiniti ćemo s adrenalinskom fertom. Vrhunac je impresivni most na vrtoglavoj visini. Dug je 40 m. Nakon ferate penjemo se na vrh Gartnerkofel.
Grupa B: Planinarenje po širokim livadama najvećeg skijališta u Karnijskim Alpama do vrha Gartnerkofel. Srednje teška staza.
Udio-prilog u cijeni prijevoza: 37 eura (prijevoz)
Prijave i informacije: Anita Bistričić 098/9358152
Vodiči: Anita Bistričić (grupa A)
Napomena: Obavezna važeća planinarska iskaznica s plaćenom članarinom.
Grupa A: Samoosiguravajući komplet (via ferata set, kaciga, pojas)!!!
09.07. Slovenija – Prisojnik – ODGOĐENO
Ažurirano 4. srpnja 2023. — 18:37