Planinarski izleti za vikend 31.08. i 01.09.2024!

01.09. Baške Oštarije – Karlobag
Vodič: France Chopinet
Polazak: u 6,30h s Jelačićevog trga
Povratak: oko 20h Jelačićev trg
Cijena: 22 Eura na bazi 30 osoba (u slučaju većeg ili manjeg broja prijavljenih cijena će se neznatno korigirati. ) Otkazivanje prijave u posljednjih 48h ima za posljedicu podmirenje cijene prijevoza (ako se ne nađe zamjena).
Dužina staze: oko 12 km spusta do Karlobaga, cca 4 sata hoda
OPIS: Polazak iz Rijeke, uz usputno zaustavljanje za kavu- 30 min. (Senj/Jurjevo) do Oštarijskog sedla – prijevoj na Velebitu 928 n/v, gdje je izgrađen spomenik Kubus (1846.g.) u čast graditeljima ceste od Karlobaga do Gospića. Odatle oko 9,30h krećemo stazom koja povezuje Baške Oštarije i Karlobag, koristeći dobrim dijelom trasu starih velebitskih cesta: Karoline i Terezijane,koje čine poveznicu Premužićeve staze s morem (Karlobagom). Staza prolazi zanimljivim i impresivnim krajobrazom s prekrasnim otvorenim pogledom na Paški zaljev, otok Pag, okolne otoke i vrhove Velebita…. Staza završava u Baškoj dragi cca 10-min od centra Karlobaga, na Jadranskoj magistrali prema Zadru. Dolazak u Karlobag oko 14h, slobodno vrijeme za guštanje u moru, „iće i piće“, povratak u Rijeku oko 17h.

01.09. Nanos (1261 m) i Predjamski dvorac (SLO)
Mjesto polaska: Jelačićev trg
Trajanje: oko 6 sati hoda
Krećemo iz mjesta Razdrto starim putem prema crkvici sv. Hijeronima do vrha Grmada (1209 m). Kod Vojkove koče (1248 m) je duži odmor. Vrh Pleše (1261 m) je nekoliko minuta od doma, s fantastičnim pogledom na dolinu Ajdovščine, kotlinu Postojne, Snežnik, Vremščicu, Slavnik…
Nastavljamo prema Suhom vrhu (1313 m), prolazimo pored vodospreme koju su gradili ratni zarobljenici u 1. svj. ratu, spuštamo se pored crkvice sv. Brica sa starom tisom u selo Strane. Na putu prema Šmihelu vidimo bunkere i topovske utvrde iz doba talijanske okupacije. Na padinama kod vrha Kaculj (648 m) su ostaci Japodske tvrđave Metullum koju je 35. god. pr.n.e. osvajao rimski car August.
Nastavljamo valovitim livadama do Predjamskog dvorca gdje je odmor pred povratak doma (moguć individualni posjet dvorcu).
Prijevoz: autobus
Cijena: 20 €
Prijave: na e-mail ili u tajništvu Društva do 27.08.2024.
Oprema: Osnovna planinarska oprema.
Napomena: Tko želi, može individualno razgledati Predjamski dvorac, ulaznica je 20 €.
Vodiči: Žarko Fištrek (+385 91 598 52 32)
01.09. Ferrata Col Rodella, sentiero Friedrich August (Dolomiti, Italija) – OTKAZANO
31.08-01.09. Grintovec – najviši vrh i kralj Kamniško – Savinjskih alpi
POLAZAK: 4:30 Vrata Jadrana
POVRATAK: 1.9. u večernjim satima
PRIJEVOZ: automobili
TROŠAK IZLETA: 30 eur (noćenje + boravišna taksa Cojzova koča – uzeti posteljinu – laganu podvreću – jer se dodatno naplaćuje) + trošak prijevoza u dogovoru sa vozačem (gorivo, vinjeta i parking)
NOĆENJE: Cojzova koča
HRANA: iz ruksaka
ROK ZA PRIJAVU I UPLATU: Broj mjesta je ograničen, prijava se potvrđuje uplatom iznosa od 30 Eura na račun PD Tuhobića.
UPUTE ZA UPLATU:
PD Tuhobić, Rijeka
IBAN HR45 2340 0091 1104 6337 3
Opis: udio u cijeni izleta za Grintovec + ime i prezime
Poziv na br: 31082024
U slučaju odustajanja nakon 28.08.2024. pronaći zamjenu, jer se uplaćeni iznos ne vraća
Vodiči: Edo 0996068107
Težina: K3, T1 – kondicijski jako zahtjevan izlet!
Plan puta:
1.dan
Autima dolazimo do Doma u Kamniškoj Bistrici ( 600 m ) gdje ćemo parkirati.
Uzimamo sve stvari i krećemo stazom do Cojzove koče na Kokrškom sedlu ( 1793 m ) za što će nam otprilike biti potrebno cca 3,30 h umjerenog hoda za savladavamje uspona od 1193 m ne preteškom stazom.
Nakon dolaska, smještaja i kraćeg odmora, krenuli bi prema vrhu Grintovca ( preko Strehe – južnim grebenom Grintovca ) za što nam je potrebno još oko 2,30 h
Nakon silaska, večera iz ruksaka ili nešto iz ponude u domu.
Spavanje….
2.dan
U slučaju penjanja na vrh ustajanje u 4,30,00 priprema i odlazak na vrh u 5,00 h
Ako to odradimo 1. dan onda je
ustajanje do 8,00 h i priprema za silazak u dolinu
Cjelokupni plan ovisi o vremenskoj prognozi, tako da će se ključne stvari odlučivati na licu mjesta
( U slučaju najave lošeg vremena izlet se može i otkazati )
NE ZABORAVITI OSOBNU I PLANINARSKU ISKAZNICU
Oprema: Planinarska oprema za višednevno planinarenje u alpama. Planinarske cipele, odjeća prema prognozi, zaštita od sunca, vjetra, hladnoće, dovoljno tekućine, hrana iz ruksaka ili nešto iz ponude u koči.
Papuče za dom, podvreća, higijenski pribor.
Ažurirano 30. kolovoza 2024. — 9:40