Planinarski izleti za vikend 30.10. i 31.10.2021!

30.10. Kozji vrh – Vražji vrtec – Prezid – OTKAZANO
31.10. Burni Bitoraj – POPUNJENO
Mjesto polaska: Jelačićev trg
Trajanje: oko 6 sati hoda
Planinarska tura započinje u Brestovoj Dragi.
Na putu prema vrhu proći ćemo kroz skupinu stijena koje se nazivaju Nadstijene ili Bitorajske bijele stijene.
Dva najizraženija izdanka ovih stijena imaju nadimke “Imperator” i “Savjetnik”.
Vrh Bitoraja (1386 m) je skupina stijena koje strše iznad goranske šume koja prekriva cijelu planinu. Vrh je ujedno jedini vidikovac na grebenu Bitoraja.
Na jednoj stijeni je oznaka imena i nadmorske visine ovog vrha. U stijenu je ugrađen žig a tu je i metalna kutija s upisnom knjigom.
Vidik je otvoren od Risnjaka na zapadu do Bjelolasice na istoku, a neposredno ispred u nizini je Sunger i Mrkopalj.
Prvi zapisani uspon na Burni Bitoraj izveo je V. Borbas iz Pešte oko 1875. godine.
Česta i snažna bura pribavila je Bitoraju i ime Burni Bitoraj.
Povratak sa vrha je preko skloništa Bitorajka (15′) malo ispod vrha, koje uređuju volonteri Riječkog planinarskog saveza. Nakon odmora nastavljamo planinarskom stazom prema naselju Vrata gdje nas čeka autobus.
Prijevoz: autobus
Povratak: u popodnevnim satima
Cijena: 60 kn, uplata na račun ili u tajništvu do popunjenja autobusa.
Prijave: u tajništvu Društva do 26.10.2021.
Oprema: Osnovna planinarska oprema prikladna za četiri godišnja doba. Hrana i piće iz ruksaka.
Vodiči: Tonček Kezele (+385 91 112 05 25)
U subotu 30.10.2021. god. HPD Učka ide na otvorenje nove planinarske obilaznice SVETI VRHOVI HRVATSKIH PLANINA uz obilazak vrha Medvedgrad i Veliki Plazur.
Prijevoz će se organizirati osobnim automobilima.
Za kontakt sa vozačima o broju slobodnih mjesta u automobilima zadužen je MATIJA PERIĆ. Svi zainteresirani za izlet obavezno se javiti MATIJI na broj mobitela 098 305 832 najkasnije do petka ujutro (29.10.2021.)
Ažurirano 29. listopada 2021. — 20:39